مرکز ره آفرین

مرکز ره آفرین

ارزیابی و مشاوره با استفاده از تجهیزات علمی و مدرن

امروزه رویکرد تحقیقاتی علمی و تخصصی تندرستی و ورزشی جز لاینفک زندگی مدرن قرار گرفته است. باتوجه به ناهنجاری­های فیزیکی آناتومی بدن، فقر حرکتی، تغذیه ناسالم، انواع استرس­ها و آلودگی­ها و ارتباط مستقیم این موارد با انواع بیماری­ها ( قلبی عروقی­، دیابت­، فشار خون­، انواع سرطان و..) برآن شدیم  تا با تاسیس مرکز تخصصی بهبود عملکرد حرکتی و اصلاح حرکت “ره آفرین” (واحد فناور مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد) گامی بلند در جهت سلامت جامعه برداریم.

در این راستا جهت سنجش ارزیابی–عملکردی با استفاده از به­روزترین تجهیزات علمی و ورزشی، زیر نظر جمعی از اساتید، پزشکان، متخصصین و مربیان مجرب تربیت بدنی پاسخگوی نیازهای شما عزیزان می باشیم.

تجهیزات ارزیابی موجود در مرکز

 • دستگاه سنجش ترکیب بدنی

دستگاه سنجش ترکیب بدن (بادی کامپوزیشن آنالایزر) دستگاهی است که از آن برای تجزیه و تحلیل کامل ترکیبات بدن استفاده می‌شود. این دستگاه از طریق ایمپالس‌های الکتریکی و مقاومت ایجاد شده توسط بافت‌های بدن عمل می نماید. با توجه به میزان این مقاومت، نسبت بافت‌های بدن تعیین شده و پس از آن با مقادیرتعریف شده نرمال مقایسه می‌شود. بدین ترتیب می‌توان تصویر کاملی از وضعیت ترکیبات بدن بدست آورد. همچنین ورزشکاران می‌توانند با مقایسه نسبت بافت­های خود با مقادیر مطلوب برنامه مناسبی برای تمرینات خود ترسیم کنند و یا در مراحل مختلف تمرین می‌توانند میزان پیشرفت و دستیابی به اهداف را بررسی نمایند.

 

 • دستگاه انالیز قامت (ناهنجاری های قامتی)

 همان طور که از نام دستگاه مشخص است، به جهت تحلیل ناهنجاری های قامتی انسان از این دستگاه استفاده می‌شود. دستگاه آنالیز قامت با استفاده از تکنولوژی فتوگرامتری، مشخصات قامتی، ناهنجاری های ستون فقرات و اسکلت بدن انسان، عدم تقارن های موجود در قامت انسان و انحرافات محور بدن انسان را ارزیابی می‌کند. این دستگاه شامل یک عدد دوربین دیجیتال، صفحه کالیبره شطرنجی و نرم افزار مربوطه به عنوان رابط کاربری ساده است. از ویژگی های کاربردی و مورد استقبال این دستگاه این است که بدون استفاده از اشعه های مضر رادیوگرافی می‌تواند با دقت قابل قبول و سرعت بالا ناهنجاری های قامتی فرد آزمون دهنده را به شکل گزارشی ساده در مقایسه با مقادیر نرمال این ناهنجاری ها، ارائه نماید

 به طور کلی هر نوع انحراف و عدم تقارن در سیستم اسکلتی بدن انسان، در صورت عبور از مقادیر نرمال می‌تواند به عنوان یک بیماری شناخته شود. از جمله این بیماری ها می‌توان به :

  1. قوز (کیفوز)
  2. انحنای به جلو (لوردوز)
  3. انحنای ستون فقرات (اسکولیوز)
  4. افتادگی شانه
  5. افتادگی لگن
  6. زاویه زانو (پای پرانتزی و ضربدری)
  7. زاویه زانو (زانوی عقب رفته و زانو خم به جلو)
  8. زاویه سر و گردن (گردن به جلو و گردن به عقب)
  9. شانه های گرد
  10. ساق های کمانی و…اشاره کرد.

 • پدوسکوپ

تشخیص اولیه ناهنجاری­های قوس پا با استفاده از دستگاه پدوسکوپ امکان پذیر می باشد.

 • جعبه انعطاف پذیری

این ابزار به منظور ارزیابی انعطاف­پذیری عضلات ناحیه پشت رانی و کمر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • ست گونیامتر

این ابزار به منظور سنجش زوایا و دامنه حرکتی مفاصل و دیگر مقاصد طبی/ارتوپدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • قدسنج

تغییر قد یکی از بزرگترین دغدغه­های هر شخص می باشد به طوری که همه مردم از سنین کودکی گرفته تا بزرگسالی مشتاق دانستن میزان رشد قد خود می­باشند. همچنین برای محاسبه شاخص توده بدنی نیز اطلاع از میزان دقیق قد و وزن بسیار ضروری می باشد. قد هر شخص پس از ۳۰ سالگی شروع به کاهش می کند و علت آن افزایش سن، خم شدن استخوان ها و نازک شدن دیسک و عضروف بین مهره ای می باشد.

قدسنج یکی از تجهیزات پزشکی می باشد که برای اندازه گیری قد و ارتفاع افراد مورد استفاده قرار می­گیرد. این دستگاه به صورت عمودی بر روی دیوار نصب می شود و معمولاً شامل یک خط کش و میله ی افقی متحرک می باشد، برای تعیین میزان قد، میله درست در بالای سر قرار می گیرد تا عددی که خط کش در محل قرارگیری میله قرار دارد، به عنوان قد شخص مورد نظر ثبت شود. قدسنج ها در معاینات پزشکی و آزمایش های بالینی کاربرد دارند.

 • دینامومتردست و پنجه:

قدرت پنجه یکی از فاکتورهای مهم در ورزش است. دستگاه دینامومتر قدرت پنجه، یک ابزار اندازه گیری ایزومتریک برای سنجش قدرت دست و عضلات جلویی دست می­باشد. این ابزار برای سنجش قدرت پنجه ورزشکاران و همچنین برای استعدادیابی در ورزش استفاده می شود.

 • پالس اکسی­متر:

دستگاه پالس اکسی­متر براي اندازه گیري و نمایش سیگنال فتو پلتیسموگراف، میزان درصد اکسیژن اشباع در خون و تعداد ضربان قلب در دقیقه استفاده مي شود .

تمرینات تخصصی ارتقا عملکرد و اصلاح حرکت

حرکات اصلاحی تمریناتی است که بدن را به وضعیت کامل باز گردانده و امکان عملکرد بهینه و مناسب را برای فرد در وضعیت بدنی خوب، فراهم می‌سازد. نکته‌ای که در این تعریف باید مدنظر باشد، در نظر گرفتن تعریف مناسب برای وضعیت بدنی است، زیرا برای افراد مختلف، تعاریفی متفاوت دارد. افراد گوناگون در مشاغل و حرفه‌های مختلف (نظامی‌ها، هنرمندان، کارگران، ورزشکاران، دانش‌آموزان، معلمان و غیره) یک ایده اولیه از تعریف وضعیت بدنی برای خود قائل‌اند. وضعیت بدنی برای بیشتر مردم به معنای احساس راحتی و تعادل بیشتر در یک موقعیت نسبت به سایر موقعیت‌ها و حالت‌هاست. وضعیت  بدنی مطلوب به قرارگیری یک مفصل روی سایر مفاصل  مرتبط است، به گونه‌ای که عضلات به‌طور مناسب در اطراف مفاصل قرار گیرند. توجه به اختلالات  اسکلتی-عضلانی و حرکتی در جامعه امروزی و همچنین توجه به نقش وضعیت بدنی در این فرآیند و انتظار از چگونگی استفاده از حرکات، می‌تواند نکات کلیدی را برای ایجاد عملکرد مطلوب وضعیت بدنی ارائه دهد.

به‌طور کلی می‌توان گفت که هدف اصلی در حرکات اصلاحی، کسب هماهنگی در انجام فعالیت جسمانی بدون درد، از طریق رفع عدم تعادل عضلانی و حرکات جبرانی و جایگزین است.

در طول برنامه حرکات اصلاحی در این مرکز، وضعیت بدنی مناسب و عملکرد بهینه به فرد معرفی شده و ساختار بدنی مناسب به او بازگردانده می‌شود و با تمرینات اصلاحی، عضلات کوتاه و سفت شده از طریق تسهیل عصبی – عضلانی و رفع مهار خودبه‌خودی به حالت استراحت بازگشته و عضلات ضعیف و شل شده‌، فعال و تقویت خواهند شد. تمامی این مراحل از طریق اجرای تکنیک‌های مهارتی، کششی، فعال‌سازی و انسجام که توسط آکادمی ملی طب ورزش ‌آمریکا (NASM) طراحی شده‌اند، انجام خواهد گرفت. در نتیجه این حرکات و تکنیک‌های اجرا شده، بیومکانیک بدن بیمار ارتقا می‌یابد و فشارهای منفی از روی بدن برداشته خواهد شد. همان‌طور که مشخص است، فشارهای منفی زمانی که روی هم انباشته شوند باعث درد می‌شوند و توانایی فرد را برای حرکت نرمال تحت تأثیر قرار خواهند داد.

تمرینات اصلاحی پله اول در برنامه تمرینی جدید هر فرد برای آماده شدن و رسیدن به تناسب بدنی خواهد بود. برای نیل به این هدف، برنامه تمرینی با یک ارزیابی جامع و کامل از بدن شروع خواهد شد. براساس نتایج حاصل از ارزیابی جامع بدن، فرد به همراه مربی برای رفع درد، نقص‌های مفصلی، عدم تعادل عضلانی و الگوهای وضعیتی تغییریافته اقدام خواهد نمود. پس از حدود ۴ تا ۸ هفته از شروع برنامه تمرینات اصلاحی، فرد قادر خواهد بود در جهت حفظ سلامت خود و رسیدن به تناسب بدنی بدون ایجاد هرگونه دردی اقدام کند.

حرکات اصلاحی پایه‌ای قوی را برای ساختن بدنی جدید به وسیله حذف کردن حلقه‌های ضعیف در ساختار بدنی و تقویت هماهنگی‌های ساختاری بدن را برای بیمار به ارمغان خواهد آورد.

 

مزایای حرکات اصلاحی

 • حرکات اصلاحی باعث کاهش درد می‌شوند و نتایج فوری و قابل توجه در کاهش درد خواهند داشت.
 • با انجام حرکات اصلاحی، کنترل بدن در هنگام درد، بدون مصرف دارو و یا جراحی به دست خواهد آمد.
 • با انجام تمرینات اصلاحی، عملکرد فرد بهبود خواهد یافت.
 • حرکات اصلاحی احتمال خطر بروز آسیب در ورزش و تمرین را کاهش می‌دهند.
 • با انجام حرکات اصلاحی و تسلط بر اصول آن، می‌توان ضعف و ایمبالانس عضلانی را تشخیص داد.
 • حرکات اصلاحی فعالیت‌های زندگی روزانه را بهبود می‌بخشند و استرس را کاهش می‌دهند.

 • حرکت اصلاحی و ورزش

هر فرد با انجام ورزش و فعالیت بدنی اهدافی را دنبال می‌کند که این اهداف می‌توانند گسترده باشند، ولی در هر صورت ورزشکار حرفه‌ای و فردی که ورزش را با هدف سلامتی انجام می‌دهد، می‌تواند از ارتباط دوسویه بین ورزش و حرکات اصلاحی سود ببرد. بنابراین می‌توان گفت “حرکت اصلاحی ابزاری حیاتی و ارزشمند برای همه افراد با هر سن و هر توانایی است” با برنامه­های حرکات اصلاحی، فرد می‌تواند بر نقص‌های تکنیکی غلبه کند.

تکنیک‌های ضعیف در بعضی از انواع حرکات باعث ایجاد آسیب و آثار سوء بر سلامتی خواهد شد؛ حرکت اصلاحی بر این اصل ساده استوار است که هر عضله با عضلات دیگر ارتباط دارد و سیستم عصبی بین عضلات و مفاصل به‌عنوان هماهنگ‌کننده عمل می‌کند و بین آن‌ها ارتباط برقرار خواهد کرد.

با آموزش مجدد ساختار مناسب به بدن، ساختار بدنی می‌تواند بهبود یافته و فرد می‌تواند بدون هرگونه دردی آزادانه حرکت کند.

برای ورزشکاران یا افراد فعال، حرکت اصلاحی می‌تواند عملکرد و کارایی را بهبود بخشد و احتمال بروز آسیب را کاهش دهد و به بدن اجازه خواهد داد تا از آسیب‌ رهایی یابد و زودتر بازتوانی شود و به میادین ورزشی بازگردد.

تمرینات تخصصی رشد ادراکی حرکتی کودکان

رشد کودک دارای ابعاد چندگانه و در هم تنیده ای چون حرکتی، اجتماعی، شناختی، عاطفی و … است که یکی از مهمترین آنها رشد حرکتی می باشد. بر خلاف تصور غالب، رشد حرکتی مطلوب خود به خود حاصل نمی شود، بلکه کودک باید حرکت را تجربه کند. این در حالیست که کودکان عصر حاضر با تغییر سبک زندگی، زندگی آپارتمان نشینی، کمبود فضاهای ورزشی، جایگزینی بازی­های رایانه­ای به جای بازی­های حرکتی و…. دچار فقر حرکتی شده اند و اکثراً در مهارت­هایی چون لی لی کردن، پریدن، دریافت کردن و شوت کردن توپ و .. که با نام مهارت­های حرکتی بنیادی شناخته شده­اند و پایه ای برای اکتساب مهارت­های تخصصی ورزشی در سنین بالاتر را تشکیل می دهند، دارای تأخیر می باشند. ضعف عضلانی، بروز ناهنجاری­های اسکلتی، مشکلات رشد اجتماعی، چاقی و .. از پیامدهای این تأخیرها می باشند. لذا بیش از پیش لزوم ارائه محیط­های غنی از لحاظ رشدی و مداخلات حرکتی متناسب در دوران حساس کودکی احساس می گردد. هدف این مجموعه غنی سازی محیط زندگی کودک در قالب بازی­های شاد و لذت بخش و بالا بردن تجربه­های حرکتی با استفاده از جدید­ترین روش­های علمی دنیا با بهره گیری از نیروهای متخصص و دیریت اساتید باتجربه دانشگاه فردوسی می­باشد.

ارزیابی حرکتی کودکان به تشخیص توانایی‌های فردی کودک و ارزیابی میزان تاخیر رشدی آنها کمک می­کند. آگاهی در مورد رشد حرکتی طبیعی کودک می­تواند نقش تعیین کننده­ای در موفقیت سایر برنامه­های رشدی و تحصیلی او داشته باشد.

ضرورت انجام این گونه ارزیابی­ها در تحقیقات علمی به خوبی به اثبات رسیده است. ارزیابی رشد حرکتی، والدین را از رشد طبیعی کودک آگاه کرده و از تاخیرهای رشدی احتمالی آنان آگاه می سازد. این اطلاعات می تواند به سرعت برای انجام اقدامات مداخله‌ای بعدی والدین مورد توجه قرار گیرد و از پیشرفت آن­ها و تبدیل یا ایجاد زمینه برای اختلالات بعدی کودکان در آینده جلوگیری نماید. این برنامه در سراسر دنیا مورد تاکید و استفاده متخصصین رشد حرکتی کودکان است به طوری که در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اجرای گسترده و پیگیری است. در عین حال، سبب کمک به رشد شناختی و هیجانی کودکان و نیز موفقیت های تحصیلی آنان خواهد شد.

 

مشاوره تخصصی ورزشی همگام با تغذیه (جهت لاغری و چاقی )

اﺿﺎﻓﻪ وزن و ﭼﺎﻗﻲ ازﺟﻤﻠﻪ ﻧﺎﻫﻨﺠﺎري­ﻫـﺎي ﺑـﺪﻧﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻫمزﻣﺎن ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﺪ ﺑﻪ ﺻـﻮرت­ﻫـﺎي ﻣﺨﺘﻠـﻒ ﺳــﻼﻣﺘﻲ را ﺗﻬﺪﻳــﺪ ﻛﻨــﺪ. ﻫﻤﭽﻨــﻴﻦ دﻳﮕــﺮ ﻋﻮاﻣــﻞ ﺗﻬﺪﻳﺪ ﻛﻨﻨﺪه ﺳـﻼﻣﺘﻲ در ﻛﻨـﺎر اﺿـﺎﻓﻪ وزن ﺑـﻪ ﻃﻮر ﻗﻮي ﺑﺎ ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ ﺑﻴﻤﺎري­ﻫﺎي ﻗﻠبی، فشارخون، دﻳﺎﺑﺖ، بیماری­ﻫـﺎي ﺗﻨﻔﺴـﻲ و اﻧـﻮاع ﺧﺎﺻــﻲ از ﺳــﺮﻃﺎن ﻣﺮﺗﺒﻂ ﻫﺴـﺘﻨﺪ.در ﻣﻄﺎﻟﻌـﺎت اﻧﺠﺎم ﺷﺪه، ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻣﻨﻈﻢ ورزﺷﻲ (ﺗﻤﺮﻳﻦ ورزﺷﻲ) به ﻋﻨﻮان عاملی برای ﺑﻬﺒــﻮد ﺗﺮﻛﻴــﺐ بدنی و آﻣﺎدﮔﻲ ﻗﻠﺒﻲ_ﺗﻨﻔﺴﻲ در اﻓﺮاد دارای اﺿـﺎﻓﻪ وزن  و ﭼﺎﻗﻲ ﻣﻌﺮﻓﻲ ﺷﺪه اﺳـﺖ.

ﻫﻤـﻪ اﻳـﻦ ﻣﻄﺎﻟﻌـﺎت ﺑﻴﺎن ﻣﻲ­ﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ورزﺷﻲ ﺑﺎ ﺷﺪت ﻣﺘﻮﺳـﻂ، ﺣﺪاﻗﻞ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺑﺨﺸﻲ از ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺗﻤﺮﻳﻨﻲ اﻳـﻦ اﻓـﺮاد ﺑﺎﻳﺪ ﻗﺮار ﮔﻴﺮد. در ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ­ﻫﺎي ﻛﻨﺘـﺮل وزن، ﻓﻌﺎﻟﻴـﺖ ورزﺷﻲ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﻳﻲ  ﻳﺎ ﺑﻪ ﻫﻤﺮاه رژﻳـﻢ ﻏـﺬاﻳﻲ ﺗﺠـﻮﻳﺰ می­شود.

اگر میخواهید برنامه ریزی دقیقی برای افزایش یا کاهش وزن داشته باشید بهترین کار این است که با یک متخصص علم ورزشی به همراه متخصص تغذیه مشورت کنید . همیشه به یاد داشته باشید ورزش منظم و علمی در کنار  یک برنامه غذایی اصولی می تواند اندامی سالم و زیبا برای شما به ارمغان آورد.

 

مشاوره علمی و تخصصی در زمینه  :

حرکات اصلاحی جهت بیماران دچار مشکلات اسکلتی عضلانی

 • بهبود تعادل ، گام برداری ، کنترل پاسچر و ارتقاء عملکرد حرکتی سالمندان ، بیماران ام اس و پارکینسون
 • بهبود مهارت های بنیادی و ادراکی حرکتی کودکان سالم و دارای اختلال حرکتی
 • ارائه پروتکل های تخصصی جهت اصلاح حرکت
 • تقویت قدرت ، استقامت قلبی-عروقی و هماهنگی عصبی-عضلانی کودکان و بزرگسالان
 • شناسایی و هدایت استعدادهای ورزشی و انتخاب ورزش دلخواه

 حیطه خدمات و حوزه فعالیت

 • ارزیابی ساختار وعملکرد بدنی

 ساختار ﻗﺎﻣﺘﯽ سالم ﯾﮑﯽ از ﻣﻬﻢ ﺗﺮﯾﻦ عوامل در ﺳﻼﻣﺖ جسمانی افراد اﺳﺖ. ﻧﺎﻫﻨﺠﺎری­ﻫﺎی ﺳﺎﺧﺘﺎر ﻗﺎﻣﺘﯽ ﻋﻼوه ﺑﺮ اﯾﻦ ﮐﻪ ﺳﻼﻣت جسمانی فرد را  تحت تاثیر قرار می­دهد، بر عملکرد ورزشی افراد نیز تاثیرگذار است. در این راستا مرکز تخصصی ارتقاء عملکرد حرکتی و اصلاح حرکت ره آفرین با بهره گیری از شیوه­های علمی و افراد متخصص سلامت قامت شما را مورد ارزیابی قرار می­دهد و ناهنجاری­های احتمالی نظیر کف پای صاف، گودی کمر (هایپرلوردوزیس)، زانوی ضربدری یا پرانتزی و غیره را تشخیص می دهد؛ و در نهایت به منظور بهبود ناهنجاری­های قامتی، برنامه ورزشی و حرکات اصلاحی علمی تجویز خواهد شد.

 

 • سالمندان

ورزش منظم در سالمندان، باعث بهبود قابل توجهي درفشارخون، ديابت، كاهش چربی­هاي خون، استئوآرتريت­ها، پوكي استخوان و عملكرد عصبي مي­شود. ورزش، ميزان مرگ ومير را كاهش مي­دهد و نياز به مصرف داروهاي مختلف رابه طورقابل توجهي كم مي­کند،ورزش باعث افزايش طول عمر، كاهش خطر زمين خوردن و شكستگي استخوانها، كاهش فشار خون، افزايش اثر داروهاي ضد فشار خون، كنترل بهتر بيماري ديابت (نوع غير وابسته به انسولين) و بيماريهاي ريوي و … مي‌گردد ، ورزش در اكثر بيماريها باعث كاهش درد مي‌شود. در دوره سالمندي با ورزش مي‌توان از زندگي سالمتر، شاداب‌تر و مستقل‌تري بهره برد.

 

 • کودکان(افزایش قد، رشد ادراکی_حرکتی، تناسب اندام و چاقی مفرط و…)

 قد یک کودک به وسیله ژنتیک و سهم تغذیه روزانه تعیین میشود. بر طبق گفته سازمان سلامت کودکان، رشد کودک بعد از اولین سال زندگی او کند میشود و به جهش­های کوچک رشدی تقسیم می­شود.

همه ما به عنوان والدین دوست داریم تا فرزاندانمان در آینده به افراد بالغ بلند قدی تبدیل شوند. در دنیای امروز، بسیاری از کودکان بسیار بلندتر از سنین کودکی والدین خود هستند. با این حال، درصد کمی از کودکان نیز وجود دارند که قدشان به اندازه همسالان خود نیست. والدین نگران به دنبال راه­های کم خطری می گردند تا از افزایش قد کودکان خود مطمئن شوند.

ورزش کردن و مواد غذایی سالمی که رشد را بیشتر می کنند گزینه هایی فوق العاده اند، زیرا در این موارد نیازی به مصرف داروهایی نیست که مدعی افزایش رشد قدی کودکان می باشند.  

 

 • بیماران
 •  بیماران قلبی و عروقی

علل به‌وجود آورنده بيماري‌هاي قلبي بسيار متنوع هستند؛ كه موجب كاهش كارآيي قلب در پمپاژ و خون‌رساني اعضاي بدن مي‌شود. با وجود بيماري‌هاي قلبي اغلب بافت‌هاي بدن دچار کمبود اكسيژن و مواد تغذيه‌اي مي‌شوند. با ظهور اين علائم شخص دچار ناتواني در انجام امور روزمره مي‌شود.انجام برنامه‌هاي توانبخشي قلبي موجب بهبود ظرفيت ورزشي در بيماران مي‌شود. طي بررسي‌هاي مختلف ديده شده است كه حداكثر توانايي و ظرفيت ورزشي در بيماران قلبي از ۱۵درصد به ۲۵درصد افزايش يافته است و اين افزايش به معناي كسب استقلال بيمار در زندگي فردي است . ورزش با تاثير بر خود  قلب موجب انتشار بهتر اكسيژن بين سلول‌هاي قلبي مي‌شود و به اين ترتيب احتمال بروز سكته‌هاي مجدد و يا بي‌نظمي‌ در ريتم قلب به‌شدت كاهش مي‌يابد. به‌طور كلي نيز ورزش موجب بهبود شرايط جسمي‌ افراد مي‌شود براي رسيدن به اين هدف بايد ارزيابي كاملي از شرايط بيمار به‌عمل آيد و با تعيين ميزان خطر در طي ورزش، وجود مشكلاتي نظير چاقي، ديابت، فشارخون بالا، كهولت سن و… بررسي شود و با توجه به اين موارد يك برنامه مناسب ورزشي تجويز شود.

 • دیابت

یک فرد دیابتی، می تواند با برقراری تعادل بین فعالیت بدنی، داروها و مصرف مواد غذایی روزانه خود، نه تنها از افزایش قند خون جلوگیری نموده، بلکه مانع از افت آن نیز گردد.

ورزش حساسیت بدن به انسولین را افزایش داده و باعث تنظیم قند خون می شود.

 • فشار خون

فشار خون بالا و ورزش نکردن ارتباط نزدیکی با هم دارند؛ از طرف دیگر ورزش کردن می‌تواند به پایین آوردن فشار خون در افراد دچار پرفشاری خون کمک کند. خطر دچار شدن شما به فشار خون بالا (بیماری پرفشاری خون) با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، اما ورزش کردن می‌تواند تفاوت بزرگی را از لحاظ پیشگیری از این بیماری ایجاد کند و اگر از پیش دچار فشار خون بالا باشید، ورزش کردن به کنترل آن کمک می‌کند.

فعالیت جسمی منظم باعث می شود که عضله قلب شما قوی‌تر شود. قلب قوی‌تر مقدار بیشتری خون را با تلاش کمتری تلمبه می‌کند. اگر قلب شما با فشار کمتری بتواند خون را تلمبه کند، نیروی وارد بر شریان‌های‌تان کاهش می‌یابد و فشار خون‌تان پایین می‌آید.

 • آرتروز

به رغم تصور برخی افراد مبتلا به آرتروز که فکر می کنند ورزش با فشار به مخاطشان ، بیماری و درد آنان را تشدید می کند، ورزش آرتروز را بهبود می‌بخشد و دامنه حرکت را افزایش می‌دهد.

ورزش منظم در افراد مبتلا به آرتروز ضمن تقویت عضلات اطراف مفاصل ، باعث کاهش فشار به مفاصل نیز می شود که در کاهش درد و بهبودی این بیماران موثر است.

 

 

 • بیماریهای خودایمنی(ام اس و…)

انجام فعالیت‌های ورزشی در افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی ( ام اس  و …) منجر به افزایش سطح آمادگی جسمانی، قلبی-عروقی و کاهش احساس خستگی می‌شود.

 • سرطان

ورزش نقش مهمی در درمان و ریکاوری بیماران دارد. طبق گزارش‌های کالج آمریکایی پزشکی ـ ورزشی، ورزش کردن بیش از ۵۰ درصد در ریکاوری بیماران، به خصوص بیماران سرطانی تاثیرگذار است.
بیماران سرطانی می‌توانند با انجام برنامه‌های ورزشی با شدت کم به تدریج کیفیت زندگی خود را افزایش دهند.

 • تناسب اندام و افزایش و کاهش وزن

 • بازتوانی و ارتقا عملکرد پس از عمل جراحی

 • ماساژ درمانی و ریلکسیشن

 • مشاوره

مرکز تخصصی ره آفرین با بهره گیری از اساتید مجرب دانشگاه فردوسی مشهد و مجهزترین امکانات در راستای رفع بیماری ها و مشکلات اسکلتی عضلانی و تناسب اندام، شما را همراهی میکند.

📍جهت هماهنگی ، نوبت دهی و اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید .

☎ باشگاه ورزشی : ۳۸۴۵۱۳۹۷ – ۳۸۴۵۱۳۹۶ – ۰۵۱

📱 همراه : ۰۹۹۲۸۳۲۸۰۶۱

🏠 آدرس مرکز : انتهای ابوذرغفاری ۱،ساختمان زیباآفرین،طبقه اول

🏠 آدرس باشگاه ورزشی : بلوار منتظری،بین منتظری۱و۳،مرکز ره آفرین

‌‌‌