کربوکسی تراپی

خدمات زیبایی و درمانی پوست
(کربوکسی تراپی)

کربوکسی تراپی :

• کربوکسی تراپی نام علمی تزریق گاز دی اکسیدکربن است که برای جوانسازی و کلاژن سازی از آن استفاده می شود.

کربوکسی تراپی در حقیقت موجب بالا رفتن گردش خون و مویرگ سازی می شود. در این روش در نواحی زیر پوست از سوزن های بسیار ظریفی جهت تزریق گاز co2 استفاده می شود.

 

تاریخچه کربوکسی تراپی :

کربن دی اکسید درمانی Therapy Carboxy یا کربوکسی تراپی، در طی دهه ۱۹۳۰ در فرانسه مورد استفاده قرار گفته و آنان پی بردند که آب استخرهای غنی شده با دی اکسید کربن باعث بهبودی زخم و جراحات می شود.

در دهه ۱۹۵۰ این تکنیک توسط متخصصین قلب برای درمان مبتلایان به بیماری انسداد شریانی و همچنین سایر اختلالات ناشی از گردش خون و تجمع چربی در شریان ها مورد استفاده قرار گرفت. از سال ۱۹۹۵، زمانی که اصطلاح Therapy Carboxy ابداع شد، محبوبیت آن در زمینه زیبایی شناسی و به ویژه درمان جوان سازی پوست افزایش یافت. در واقع، مطالعات نشان داده اند که CT سبب افزایش کشش پوست، افزایش گردش خون بدن و در نتیجه بهبود ظاهر پوست می شود. از این تکنیک به منظور جوانسازی، ترمیم سیاهی و گودی زیر چشم ،کاستن از چروک ها وترک های پوستی، بازتولید کلاژن و کاهش سلول های چربی یا سلولیت ها استفاده می شود. اساسا، کربوکسی تراپی، تزریق پوستی دی اکسید کربن برای دستیابی به این اهداف درمانی است.

مکانیسم عمل :

كربوكسي تراپي به معناي تزريق گازكربنيك زير پوست است، به اين صورت كه هنگامي كه تزريق مي شود چون گاز كربنيك گازي است كه بدن بايد آن را دفع نمايد ، به همين علت هموگلوبين اكسيژن را رها كرده تا گاز كربنيك را گرفته و از محيط خارج نمايد و اين موجب خواهد شد كه سيلاب اكسيژن درمنطقه ايجاد شود و سلول ها از آن استفاده كنند، دوم آن كه سلول هاي فيبروبلاست را تحريك مي كند كه اين ها توليد كلاژن نموده و موجب كشيدن پوست مي شود.

این درمان با درنظر گرفتن ناحیه مورد نظر طی جلسات مکرر انجام می پذیرد. برای مثال صورت هرماه یک بار و بدن هـفته ای انجام می شود. طول مدت درمــان و تعداد کل جلسات در موارد مختلف متفاوت است.

 

مزایا :

* درمان منحصر به فرد برای رفع ناهمواری های پوست

* سرپایی و بدون دردسر

* بدون عوارض

در حال حاضر در استراليا ،‌المان ، اروپا و … از اين روش استفاده مي شود. تزريق اين گاز خطري نداشته و ميزاني كه تزريق مي شود ۲۵ درصد كمتر از آن چيزي است كه بدن دفع مي كند.

در این روش با استفاده از گاز بی خطر co2، گان کربوکسی تراپی و تزریق در پوست انجام میشود در این روش CO2 با سوزنی بسیار ظریف زیر پوست دمیده می‌شود، که تحریک و افزایش محصولات اکسیژنی در بافت های ما را با خود به دنبال دارد، همچنین متابولیسم زیر پوست را بهبود می‌بخشد، این بهبود شامل میکرو جریان ها و تحریک فیبرولاست ها در ناحیۀ سنتز کلاژن می‌شود.

 

عوارض جانبی:

این روش دارای تاییدیه FDA تا کنون عارضه خاصی گزارش نشده است.در این روش مختصر درد وسوزش درمحل تزریق ایجاد میشود که موقت بوده و بلافاصله برطرف میشود.

تنها مراقبت این روش عدم استفاده از سونا و جکوزی و حمام  تا حدود ۴ ساعت میباشد.

از این روش معمولا درکنار روشهای دیگرمانند مزوتراپی ، کویتیشن جهت تاثیربهتر استفاده میشود.

 

کاربردها:

یکی از پرکاربرد ترین درمان های این روش کاهش خطوط ناشی از حاملگی ،چاقی ولاغری می باشد

* کاهش اسکار های ناشی از سوختگی

* کاهش خطوط ترک ناشی از کشش پوست

* کاهش سلولیت

* کاهش آلوپسی

*رفع چین وچروک های دور چشم خطوط ریز دور دهان و خط خنده

*کاهش پلاک های پسوریازیس

*کاهش تیرگی دور چشم