کلینیک تخصصی پستان

کلینیک تخصصی پستان

کلینیک تخصصی پستان

10

– معاینات ادواری، پیشگیری وغربالگری سرطان پستان

– مشاوره ژنتیکی

– اعمال جراحی انکوپلاستیک پستان-مشاوره روانشناسی

– اعمال جراحی زیبایی پستان

– نمونه برداری سوزنی

 

واحدهای زیر مجموعه:

بخش روانشناس بالینی

بخش ژنتیک

بخش رادیولوژیست

بخش جراح پلاستیک

مشاوره انکولوژی

پستان از غدد شیر و کانالهایی که شیر را به نوک پستان منتقل می نمایند تشکیل می گردد. به افزایش بدون کنترل و نامنظم سلولهای پوشش دهنده غدد شیر و کانالهای آن و با ادامه افزایش آن با پخش شدن در نقاط مختلف بدن از طریق خون و لنف ها سرطان سینه گفته می شود.

سرطان پستان شایع ترین سرطان در خانمها است و گزارش شده است که از هر هشت زن یک نفر در بخشی از زندگی خود به سرطان پستان مبتلا می گردد. سن شایع بالای ۵۰ سال است و در ایران به نظر میرسد سن ابتلا از نرم جهانی کمتر است.

2

بهترین روش پیشگیری در برابر سرطان پستان، تشخیص زود هنگام می باشد. روشهایی که امکان تشخیص زود هنگام را برای بیمار فراهم می نمایند عبارتند از:

معاینه از سوی خود فرد

معاینه توسط پزشک

انجام ماموگرافی ۳.۲ و یا سونوگرافی پستان

اما برای آنکه بتوان سرطان سینه را با دست تشخیص داد به طور میانگین می بایست ۲ سال از شروع سرطان گذشته باشد. از اینرو حتی برای زنانی که در آنها هیچگونه علائمی مشاهده نمیگردد نیز پس از ۴۰ سالگی توصیه می گردد به طور منظم جهت ماموگرافی مراجعه نمایند. در کشورهایی که ماموگرافی به طور منظم انجام می پذیرد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه به میزان ۲۰-۳۰ % کاهش نشان می دهد.

3

 

بالاتر از ۴۰ سال: معاینه جراح عمومی + ماموگرافی دیجیتال

زیر ۴۰ سال: معاینه جراح عمومی + سونوگرافی پستان

 

سرطان پستان چیست؟

سرطان وقتی اتفاق می‌افتد که سلول های یک قسمت از بدن شروع به رشد خارج از کنترل می‌کنند و برای سلول های طبیعی بدن مزاحمت ایجاد می‌کنند. در حالت طبیعی سلول های بدن طبق قاعده خاصی تکثیر می‌شوند، اما در سرطان ها تکثیر و رشد سلولی بدون قاعده و قانون است. این سلول ها علاوه بر رشد در منطقه اولیه ممکن است از طریق خون به ارگان های حیاتی بدن رفته و با رشد خود آسیب های جدی به این اعضا وارد نموده و باعث ناتوانی و حتی مرگ بیمار شوند. این رشد در منطقه‌ای غیر از محل اولیه تومور را متاستاز می گویند. سرطان سینه از سلول های مجاری شیری یا غدد سینه منشأ گرفته و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود چون محدود به قسمتی از سینه است به راحتی و بدون برداشتن تمام سینه قابل درمان است اما اگر این توده ها زود درمان نشوند و رشد کنند به غدد لنفاوی زیر بغل و سپس به بقیه ارگان های بدن انتشار پیدا می‌کنند و در این مرحله درمان مشکل، پر هزینه و کم نتیجه است. لذا توصیه می گردد به محض آن که توده‌ای در سینه احساس شد بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه گردد.

علت های سرطان پستان؟

اگر چه علت دقیق سرطان پستان مشخص نیست، اما عوامل خطر اصلی را می توانیم برشمریم. با این حال، ۷۰٪ از زنان مبتلا به سرطان پستان هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای ندارند. از مهم ترین عوامل ابتلای به سرطان پستان می توان به سن و سابقه خانوادگی اشاره کرد. خطر برای زنانی که دارای توده های خوش خیم پستان هستند کمی افزایش می یابد و برای زنانی که قبلا سرطان سینه، اندومتر، تخمدان یا سرطان روده بزرگ داشته اند، به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

4

عوامل خطر کدام ها هستند؟

جنسیت زن:سرطان پستان در اغلب موارد در زنان مشاهده می گردد. میزان مشاهده سرطان پستان در مردان از ۱ % نیز کمتر است.

سن ۵۰ سال و بالاتر از آن: سرطان پستان در اغلب موارد در سنین ۵۰ سالگی و بالاتر از آن مشاهده می گردد. تراکم مشاهده بیماری در سنین ۳۵ سال و پائین تر کمتر می باشد.

سابقه خانوادگی: بویژه علائمی از قبیل وجود سابقه سرطان پستان در اقوام درجه ۱ و یا درجه ۲ مادر (مادر، خاله، مادربزرگ، دختر)،

قاعدگی زودهنگام و یائسگی دیرهنگام، درمان جایگزینی هورمونی، هرگز حامله نشدن و یا حاملگی دیرهنگام، شیر ندادن به نوزاد، وجود سرطان در یکی از سینه های یک زن در گذشته باعث دو برابر شدن خطر ریسک ابتلا به سرطان می گردد. در کسانی که در کودکی به دلیل ابتلا به انواع دیگر سرطان (سرطان غدد لنفاوی و غیره) پستانهایشان تحت پرتو قرار گرفته است، احتمال افزایش ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.

تغذیه و عوامل محیطی: تغذیه غنی به لحاظ روغنی و چاقی، به ویژه در زنانی که در دوران یائسگی به سر می برند خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد. مصرف الکل (روزی بیشتر از یک لیوان) نیز موجب افزایش خطر گردیده و تاثیر سیگار بر این بیماری همچنان مورد بحث می باشد. گزارش شده است که تمرینات منظم و فعالیت های فیزیکی باعث کاهش خطر سرطان پستان می گردد.

اختلالات ژنتیکی: ژنهای سرطان پستان که به صورت ارثی منتقل می گردد (BRCA1 و BRCA2) به میزان ۵ – ۱۰ درصد کلیه سرطان های پستان را تشکیل می دهد.

5

علائم سرطان پستان چه می باشد؟

توده های قابل لمس در پستان و در زیر بغل، ترشح نوک پستان (یکطرفه، به خودی خود، به صورت خونی و یا ترشحات سروزی)، تو رفتگی نوک پستان، التهاب پوست و نوک پستان، پوسته پوسته شدن، عدم تقارن و یا بزرگی پستان، متاستاز اعضاء دور دست از علائم سرطان پستان می باشد. توده های سرطانی، توده هایی سفت تر، نامرتب و محدود می باشند که در بافت پستان براحتی تکان نمی خورند. اگر حداقل یکی از علائم ذکر شده در فوق وجود داشته باشد، بدون اتلاف وقت می بایست به یک متخصص مراجعه نمود. اما در برخی موارد ممکن است که هیچکدام از این علائم وجلود نداشته باشد و سرطان تنها با ماموگرافی قابل تشخیص باشد.

 

6

روشهای تشخیص در سرطان پستان کدام ها می باشند؟

روشهای تصویربرداری: ماموگرافی، سونوگرافی، ام آرای
روش نمونه برداری: بیوپسی آسپیراسیون سوزن نازک، بیوپسی Tru-cut، بیوپسی وکیوم، بیوپسی انسیزیونال

7

روش های درمانی در سرطان پستان کدام ها هستند؟

روش درمانی در سرطان پستان بنابر مرحله بیماری متفاوت می باشد.

درمان جراحی

عمل های جراحی پستان: جراحی محافظتی، ماستکتومی (برداشتن تمام پستان)
عمل های جراحی زیر بغل: بیوپسی غده لنفاوی سنتنیال، جراحی باز زیر بغل (عمل جراحی خارج نمودن غدد لنفاوی زیر بغل)
شیمی درمانی
رادیوتراپی
هورمون تراپي

8

مشاوره ژنتیک

در این قسمت برای افرادی که در خانواده درجه اول آن ها سابقه سرطان سینه وجود داشته مخصوصاً اگر این سابقه در دو یا چند نفر از افراد خانواده باشد، یا در عضو مذکر خانواده مثلاً پدر یا برادر باشد مشاوره انجام شده و در صورت لزوم آزمایش های خاصی انجام می شود و اگر ریسک ابتلا بالا باشد روش های پیشگیری داروئی یا روش های دیگر توصیه می شود.

 

9